אם היו שואלים אתכם מה המרכיב החשוב ביותר שנדרש עבור מפקח בניה בצפון, בדגש על פיקוח בניה פרטית למגורים, קרוב לוודאי שהייתם מצביעים על הניסיון כמשהו שלא ניתן להתפשר עליו. ואכן, מפקח בניה מנוסה זה עדות טובה לכך שמדובר במפקח בניה עם ניסיון.

הרעיון שעומד מאחורי הנחה זו היא שככל שאותו מפקח טיפל ביותר פרויקטים של פיקוח בניה פרטית, למשל פרויקטים לבניה בצפון הארץ, אז הוא יודע להתמודד עם יותר מכשולים ולפקח על הפרויקט באופן טוב יותר בהשוואה למפקח בניה ללא ניסיון או לאחד שלא עבד כמפקח בניה בצפון אלה יותר התנסה בבנייה רוויה באזור אחר בארץ.

ריכזו עבורכם מספר מסקנות שאספנו במהלך השנים, אשר לדעתנו חשוב לקחת בחשבון לגבי פיקוח בניה על בתים פרטיים:

  1. עלויות הבניה הן לא הפקטור היחיד שיש לקחת בחשבון בתהליך הבניה. משקל זהה לדעתנו יש לתת לאיכות הבנייה, למניעת ליקויי בניה עתידיים, לעמידה בלוחות הזמנים (הרי זמן שווה כסף), הגמישות של בעלי המקצוע בפרויקט וכו. אנו מעלים טענה זו מאחר ובמסגרת עבודות פיקוח בניה שערכנו גילנו שלקוחות שהתמקדו בעלויות בלבד לרוב קיבלו בתמורה בעלי מקצוע אמינים וטובים פחות וחרגו משמעותית מלוחות הזמנים. לכן, יש לקחת בחשבון את מכלול המרכיבים ולקבל החלטה בהתאם.
  2. ניהול הבניה לא פחות חשוב מהפיקוח עליה. המשמעות היא שמפקח בניה טוב שיודע לנהל את קבלני המשנה ולגרום לתהליך הבניה להתקדם בקצב הרצוי הוא מצרך נדיר היום בשוק. כלקוח, עליכם לצפות שמפקח הבניה יהיה מעורב בתהליך ויגלה אכפתיות, יתערב בלוחות הזמנים ויוודא שכל המערכות עובדות בסינרגיה. פיקוח בניה בצפון הארץ דורש עבודה עם קבלנים שונים ויש לקחת בחשבון את העבודות השונות שלהם על מנת להבטיח שהם יהיו זמינים בעת הצורך ולא יהיו מחויבים לעבודה אחרת.
  3. קחו בחשבון חריגה של כ 20% מעלויות הבניה. זה נכון שבונים תקציב ונכון שמקבלים הצעות מחיר וחותמים על חוזים, אבל אל תצפו שהמחיר שנאמר ונסגר בתחילת העבודה, יהיה המחיר בסיום הפרויקט. ישנם נושים רבים במהלך הבניה שלא ניתן לצפות מראש וכאן באה החשיבות של הניסיון של מפקח הבניה, אשר לוקח את החריגה מראש אבל יודע גם להתמודד ולא לחרוג בהגזמה. אנו ממליצים להעריך כ 20% תוספת לבנייה ולהכין אותך למקרה הצורך.
  4. עלות הבניה נגזרת מערך הקרקע. עלויות הבנייה ידועות וקבועות, ישנם הבדלים קטנים בין עלויות בניה בצפון הארץ לעלויות במרכז למשל, אבל ככל, מה שמשפיע על מחיר הבית היא עלות הקרקע. לכן, יש להבין שהמשחק עם עלויות הבניה הוא לא גדול מדיי, ובחירת קבלן זול יכולה לעלות לכם ביוקר.
  5. כשמדובר על פיקוח בניה פרטית, השתמשו במפקח בניה על מנת שיסייע לכם לבחור את הקבלן האידיאלי. יש לו ניסיון רב בניהול קבלנים והוא מכיר את המחירים בשוק. באופן כללי ניתן לומר שמפקח בנייה מנוסה וטוב, יבחר לכם קבלן במחיר סביר, שלא יבוא על חשבון איכות הבנייה והתקדמות קצב העבודה.
  6. קחו אוויר, בניית בית היא תהליך מורכב ומייגע, תהיו סבלניים ותבינו שמדובר בבני אדם שעובדים קשה בעבודה פיסית ומחויבים לפרויקטים רבים במקביל. חריגה סבירה בלוחות הזמנים כמו חריגה קלה ממסגרת התקציב הם דברים שבשגרה, ולכן יש להתייחס לכך בהתאם. שיהיה בהצלחה.