בניה מסחרית היא בניה שנוצרת למטרת אכלוס פעילות עסקית, ועל מנת להבטיח תפקוד יעיל של העסק בעתיד חשוב שפרויקט הבניה המסחרי יתבצע עם פיקוח בניה מסחרית של מפקח בניה בצפון.

בצפון קיימים מגוון רחב של פרויקטים של בניה, החל מבניה פרטית ועד לבניה מסחרית. בניה מסחרית הנה בניה של עסק, במימון העסק, למטרת אכלוס פעילות עסקית כלשהי. דוגמה מצוינת לבניה מסחרית בצפון היא, מפעל דגן גדול בצפון אשר מבצע בניה של מחסן תבואה שבו יאוחסנו חומרי גלם עד לשימושם. במקרה שכזה יש לבצע בניה מותאמת לפעילות העסק, כלומר יש לבנות מבנה שיאפשר לשמור בצורה נאותה על חומרי הגלם ובמקביל יאפשר הזנה של חומרי גלם למחסן ואיסוף של חומרי גלם מהמחסן בקלות יתרה.

למה פיקוח בניה כל כך חשוב בבניה מסחרית?

בגלל שהבניה המסחרית נוצרת על מנת לאכלס פעילות עסקית, היא גם משפיעה רבות על הפעילות העסקית. זאת אומרת שכשלים בתכנון או בבניה של המבנה המסחרי תפגע בפעילות השוטפת של העסק, וסיכוי גדול שתגרור הפסדים כספיים. למשל, נחזור למפעל הדגן שהזכרנו לעיל. אם יש כשל כלשהו בבניה שגורם נזק לתבואה שנשמרת במחסן מעל שבוע, שבפועל התכנון היה שהתבואה תחזיק מעמד כשבועיים, מדובר כאן על הפסד כספי משמעותי שנוצר מכך שהבניה המסחרית לא עמדה בתוצאות הרצויות והמפעל צריך להיפטר מחומרי גלם שפג תוקפם. במילים אחרות ניתן לומר שביצוע פיקוח בניה מסחרית עם מפקח בניה בצפון על פרויקט שכזה מבטיח איכות בניה גבוהה ומונע פגיעה עתידית בפעילות העסקית.

נוסף על כך, יש כמובן צורך להעסיק מפקח בניה מהסיבות השכיחות לביצוע פיקוח בניה על כל מבנה. במהלך התכנון של האדריכל מומלץ שיהיה לבעל העסק נציג מטעמו שיאשר את התכניות האדריכליות ויהיה מתווך בין רצונות בעל הפרויקט לבין האדריכל. אם פרויקט הבניה המסחרית מתבצע על ידי קבלן בניה עצמאי, חשוב שלבעל העסק יהיה נציג מטעמו אשר יכול בצורה מקצועית להעריך את יכולות הקבלן ועבודתו בשטח מיידית. פיקוח בניה מסחרית במהלך עבודת הבניה מונע היווצרות של ליקויי בנייה או חריגות בניה וחוסך עלויות מיותרות בפרויקט הבניה. בשלב הגמר של הבניה, מפקח בניה בצפון ידאג לבצע בדיקה מקיפה נוספת ולהעניק חוות דעת הנדסית לטיפול בליקויי בניה לקבלן לטיפול לפני השלמת הבניה.

לחילופין, מפקח בניה יכול גם לנהל בעצמו את תהליך הבניה במידה ומדובר על פרויקט בניה בניהול עצמאי של בעל העסק. כך בעצם ניתן בעזרתו של מפקח בניה לנהל את העבודה עם קבלני משנה קטנים ולחסוך בעלויות הבניה הכוללות, כמובן שבמקרה שכזה יש להעסיק רק מפקח בניה המתמחה בניהול פרויקטים של בניה מסחרית. למשל בניה מסחרית למתחם שטיפת מכוניות יכול להתבצע ישירות מול חברה קבלנית גדולה שתספק לבעל העסק את כלל אנשי המקצוע הנדרשים, בעלות כוללת גבוה יותר על ניהול הבניה, או לחילופין בעל העסק יכול להעסיק מפקח בניה שיעסיק עבורו את קבלני המשנה לבניית הפרגולות והתקנת מערכות השטיפה בכדי לחסוך בעלויות ניהול כוללות.

פיקוח בניה מסחרית רק אם מפקח בניה מנוסה

עקב החשיבות של פיקוח בניה מסחרית על הפעילות העסקית, חשוב לבצע פיקוח בניה על כל פרויקט של בניה מסחרית. נוסף על כך, מומלץ להעסיק מפקח בניה בצפון אשר מתמחה בפיקוח על מבנים למטרות עסקיות. יש לדעת ששינם הבדלים בכל הנוגע לידע, הכשרה וניסיון של מפקחי בנייה בצפון. לא כל מפקח בניה מחזיק בהתמחות בבניה של מבנים מסחריים, ולכן, יש לוודא שמפקח הבניה שאתם מעסיקים לפיקוח פרויקט הבניה המסחרי יהיה מפקח בניה בצפון שפיקח על כמה מבנים מסחריים דומים בעבר.