החלום של רבים מאתנו, אם לא של כולנו, הוא לבנות את בית חלומותינו. כמו כן רובנו מתעלמים מכך שהתהליך מורכב מאוד וטועים בכך שאנו בוחרים לא לעשות פיקוח בניית בית פרטי, כי לכאורה זה מוסיף לנו עליות, אבל חשוב מאוד לדעת שעלות השירות מתגמדת לעומת החיסכון בעלויות הבניה ובעוגמת הנפש שמפקח בניה יכול לחסוך לנו.

באזור הצפון, שהוא אזור הפעילות המרכזי שלנו, הרבה מאוד לקוחות רוצים לבנות את הבית בעצמם ומוותרים על שירותיו של מפקח בניה בצפון ומגלים אחר כך שמדובר בטעות גדולה. נתחיל ונאמר שתהליך בנית בית מתחיל בתוכניות, נמשל בשלבי ביצוע שונים אשר בכל אחד מהם נדרשת הבנה עמוקה, חיבור בין בעלי מקצוע שונים (קבלי שלד, קבלני גמר, מהנדסים, אדריכלים, מעצבים וכו), וניהול של כל המערך הזה כאשר המשימה המרכזית היא לא לחרוג מלוחות הזמנים, לא לחרוג ממסגרת התקציב ולהימנע ככל שניתן מליקויי בניה.

כאן באה לידי ביטוי מעורבותו של מפקח הבניה, שמכיר את כל השלבים, התנסה ולמד במשך שנים איך בונים בית ואיך מנהלים את תהליך הבניה כראוי, ובעצם יכול לייצג אתכם בכל התהליך מול כל הגורמים המעורבים. במסגרת עבודות פיקוח בניית בית פרטי שביצענו, צברנו עדויות של ליקויי בניה רבים שהתגלו על ידי מפקחי בניה בצפון הארץ במהלך השנים, לרבות סדקים במבנה, איטום לקוי, בידוד לא נכון, חומרי גלם לא תקניים, ליקויי כתוצאה מעבודה לא נכונה של הקבלן המבצע ועוד.. וכאן נשאלת השאלה, כיצד אדם מן היישוב, ללא ניסיון והיכרות עם ענף הבניה, יכול לאתר את אותם ליקויים, ויתרה מכך, להתמודד איתם?

ככלל ניתן לומר, שפיקוח בניית בית פרטי מייעל את תהליכי הבניה, ומבטיח בניית בית בהתאם לתקנים ולשיטות העבודה התקניות. הרי כל קבלן, חרוץ ככל שיהיה, מנסה לחסוך בעלויות (כדי להרוויח יותר) ומתוך כך, הוא יחסוך בחומרי גלם או בזמן עבודה והחיסכון הזה בא לידיי ביטוי בדרך כלל באיכות הבניה. לכן, מפקח בניה מנוסה יודע לאתר שיטות עבודה לא תקניות או שימוש בחומרים לא תקניים והוא בעצם מאשר את החומרים ואופן ביצוע העבודה של הקבלן ועל הקבלן לעבוד לפי ההוראות שלו. מכאן שיש חשיבות עצומה לשכירת שירותיו של מפקח הבניה, ובעצם ניתן לומר שזה לא משהו שאפשר לוותר עליו בכלל.

כאמור, בניית בית פרטי היא אומנם חלום של כולנו, אבל באותו הזמן צריך להבין את המגבלות והאילוצים בבניה, להבין שהתהליך מאוד מורכב וארוך וחייבים מישהו שישמור עלינו, וזה בדיוק תפקידו של מפקח הבניה.

אזור הצפון מאוד מתפתח עכשיו ונבנות הרבה שכונות חדשות, ואף ישנן קרקעות המוצעות לבניה עצמית, אבל רגע לפני שאתם מחליטים לבנות בית, דברו עם מפקח בניה בצפון ותקבלו טיפים שיחסכו לכם המון כסף. דומה לטיפ שנתנו ללקוח לאחרונה – הזוג היה מעוניין לבנות מרתף, וכבר הכין תוכניות בניה, אך בשיחה קצרה עם מפקח הבניה הובהר שמאחר והבית עתיד להיבנות על צלע הר, עלות החפירות והיסודות לצורך בנית המרתף תעלה את עלות הבניה ב 40%, וברור שזה לא משתלם, ולכן הזוג החליט לוותר על בניית המרתף. מיותר לציין כי ללא התייעצות מוקדמת, הזו היה מתחיל בתהליך הבנייה ומגלה את העלויות רק בשלב מאוחר יותר והיה נגרר להוצאות כספיות גדולות ולא משתלמות.