חשוב לשאוף לבצע בצורה נבונה ככל הניתן פרויקט של בניה פרטית בצפון, החל מהעסקת מפקח בניה בצפון שמפקח על עבודות הפרויקט ועד לקבלת ההחלטות מהירות במהלך הבניה בפועל.

הרבה בעלי נכסים בצפון אשר בחרו לבצע בניה פרטית לא מודעים עד כמה פרויקט של בניה פרטית הוא כל כך מסובך, גם אם בראשותם תקציב גבוה ואנשי מקצוע מנוסים. בפרויקט בניה פרטית תמיד צצים מכשולים ובעיות שיש להתמודד איתם על הצד הטוב ביותר. לשם כך, עבודה נבונה היא תמיד המפתח להשלמת פרויקט בניה בהצלחה. במידה ואתם לקחתם את ההחלטה האמיצה לבצע בניה פרטית בצפון ולהתחיל בפרויקט בניה של בית חלומותיכם, חשוב שתשאפו להתנהל בצורה הנבונה ביותר שאתם יכולים. הנה מספר טיפים שיעזרו לכם להשיג את המטרה הזאת בצורה טובה יותר:

העסיקו מפקח בניה לניהול הפרויקט

ניתן לצאת מנקודת הנחה שאתם בתור בעלי הנכס העתידי לא מחזיקים בהשכלה ובניסיון הנדרש לניהול פרויקט בניה פרטית מורכב כמו בניה של בית, לרבות עם מדובר על בניה מסיבית של בית פרטי גדול כפי שנהוג בצפון. לכן, אתם חייבים אדם מוסמך מקצועית אשר ינהל עבורכם את כלל הפרויקט. זאת הסיבה למה כל בעל פרויקט בניה פרטית חייב להעסיק מפקח בניה עצמאי שייצג את בעל הנכס מול כל הגורמים הרלוונטיים (אדריכל, קבלן, רשויות וכו'). מפקח הבניה מלווה את הלקוח בכל שלב בבנייה, החל מהעבודה על התכניות האדריכליות ועד לשלבי הגמר האחרונים, בשאיפה להשלים כל שלב בצורה היעילה ביותר.

העסיקו מפקח בניה מאזור הצפון

התחום של פיקוח בניה נבדל מאוד בין אזורים בישראל, כלומר יש הבדלים בפיקוח הבניה בין אזור הצפון לבין אזור המרכז וכו'. זאת אומרת, שאם אתם מתכננים בניה עצמאית בצפון עליכם להעסיק רק מפקח בניה בצפון. מפקח בניה מאזור הצפון מודע לכלל המכשולים הקיימים לפרויקט בניה פרטית בצפון, וזאת לעומת מפקח בניה במרכז המעורה יותר באופי הבניה העירוני והצפוף יותר, בין היתר המפקח יכיר מיהן הנפשות הפועלות בתחום וכיצד ניתן להשלים את כלל הפרויקט בצורה הטובה ביותר מהבחינה המקומית והארצית.

השקיעו בשלב התכניות האדריכליות

בכל פרויקט מורכב בתחום הבניה תכנון הוא חלק מאוד חשוב בהשגת המטרות בהצלחה, במיוחד לאור העובדה שמאוד קשה במהלך פרויקט בניה לבצע שינויים משמעותיים למתאר של מבנה. לכן, מאוד חשוב שבתור בעלי הנכס תשאפו להשקיע כמה שיותר בשלב הכנת התכניות האדריכליות. כל החלטה שאתם יכולים לקחת כבר בשלב הכנת התכנית האדריכלית תסייע לבניה בפועל להיות מהירה יותר וחסכונית יותר. ראשית, אתם תגדירו מפרט מדויק לדרישות שלכם עבור הקבלן המבצע. שנית, אתם מונעים שינויים במהלך הפרויקט שגורמים לעיכובים והוספת עלויות. במהלך עבודת האדריכל אתם כבר יכולים להתייעץ עם מפקח הבניה לגבי התכניות הנערכות, בנוסף לחוות הדעת המקצועית של האדריכל.

קחו החלטות מהירות במהלך הבניה

חשוב לציין שגם אם אתם מעסיקים מפקח בניה מנוסה ומשקיעים בשלב הכנת התכניות האדריכליות, אתם תצטרכו לקחת החלטות נוספות במהלך העבודות בפועל. תמיד ישנם מקרים במהלך בניה פרטית שבהם הבניה בפועל אינה יכולה להתאים לדרישה האדריכלית או לחילופין צצה בעיה כלשהי כמו ליקוי בניה או חריגת בניה. בעוד שמטרתו של מפקח הבניה הוא לאתר ליקויי בניה או בעיות אחרות במהלך הבניה בפועל ולייעץ לבעל הנכס לגבי האפשרויות הקיימות לטיפול בבעיה, בסופו של דבר ההחלטה הנה של בעל הנכס. במידה ואתם נתקלים במקרים שכאלו חשוב לקחת החלטות מהירות ולא להתמהמה. כל עיכוב בלתי מתוכנן עולה לכם כסף ומוריד את היעילות של עובדי הקבלן המבצע, ולכן, עליכם להיות מוכנים להתמודד במהירות עם כל מכשול חדש.