פרויקטים גדולים של בנייה פרטית, כמו למשל בניה של בתים דו משפחתיים, הם פרויקטים מורכבים המצריכים ניהול אחראי ומקצועי. אף בעל קרקע פרטית בצפון לא יכול בעצמו לנהל פרויקט מורכב כמו בנייה של בית פרטי, ולכן, הוא יפנה להעסיק מפקח בניה בצפון שינהל בשבילו את כלל הבניה. יש מספר רב של מפקחי בנייה בעלי ההכשרה והניסיון המתאים לניהול פרויקטים מורכבים של בניה אשר פועלים בצפון.

תחום הבנייה הפרטית בצפון נמצא בעלייה מתמדת בשנים האחרונות, יותר אנשים פונים להתיישבות בצפון בתהליך של רכישת קרקע ובניה עצמאית של בית. בהמשך לכך, פיקוח בניה בצפון מהווה מרכיב מרכזי בהצלחת אותם פרויקטים של בנייה. ללא פיקוח בניה מקיף באותן פרויקט הסיכויים להצלחתם היה שואף לאפס, מכיוון שהניהול של כל התחומים השונים בבנייה של בית פרטי חייבים להיות אך ורק באחריות של אדם מוסמך ובעל ניסיון בפיקוח בניה.

מה הופך מפקחי בנייה לאנשים המתאימים לניהול פרויקט בנייה פרטית?

חשוב להבין שתהליך בנייה של בית הוא תהליך מורכב המצריך זמן עבודה, ידע מקצועי מתחום הבנייה וניסיון בניהול פרויקטים דומים. מפקחי בנייה מקצועיים מתאימים את עצמם למגמות חדשות בדרישה של לקוחות, לחידושים הטכנולוגיים בבנייה, לתנאי הביקוש בשוק ולהוראות הבנייה החדשות בתחום של פיקוח בניה בצפון. בנוסף על כך, הם מחזיקים בידע המקצועי והניסיון בכדי לקחת החלטות מקצועיות בנוגע לניהול ופיקוח הבניה על הפרויקט.

מהי ההכשרה של מפקחי בנייה?

כל מפקח בניה בצפון חייב להחזיק בתעודת מפקח בניה פורמלית ממשרד המסחר התעשייה והניהול. תעודה זו מוענקת רק למי שעבר בהצלחה שני מבחנים של הכשרה לפיקוח בניה שאותם עורך משרד המסחר התעשייה והניהול, מבחן אחד הוא מבחן בכתב ומבחן אחד הוא מבחן בעל פה. הלימודים לקראת לקיחת המבחנים הללו לקבלת תעודת מפקח בניה בצפון עורכים בין שנה וחצי לשנתיים, בהתאם למוסד החינוכי.

עוד בזאת, רוב הסטודנטים לפיקוח בניה חייבים להחזיק לפחות בתעודת בגרות, כאשר חלק גדול מחברות פיקוח הבניה בצפון מעדיפות מפקחי בנייה שגם סיימו תכנית תואר תיכונית או אקדמית בתחום ההנדסה. נוסף על כך יש מפקחי בנייה רבים אשר משלבים לימודי פיקוח בניה בצפון עם הכשרות טכנולוגיות נוספות או הכשרה של אדריכלות.

ניסיון תעסוקתי הוא גורם מכריע במקצועיות של מפקח הבניה

מעבר להכשרה בתחומי בנייה שונים, הנדסת בניין וכמובן פיקוח בניה, ניסיון תעסוקתי הוא אחד המרכיבים שחשובים ביותר שהופכים מפקח למפקח בניה מקצועי. ככל שמפקח הבניה לוקח חלק ביותר פרויקטים של בנייה פרטית, כך הוא צובר יותר הכשרה בהתמודדות מול המכשולים הרבים שצצים במהלך פרויקט בניית בית פרטי ומפתח את היכולות האישיות שלו לניהול יעיל יותר.

ניהול של פרויקט בניית בית פרטי מצריך משאבים עצומים ויכולות ניהול גבוהות על מנת להבטיח שהבנייה עצמה תעמוד בכל הסטנדרטים המקצועיים הגבוהים ביותר. זה מתחיל מתכנון עבודות הבנייה בפועל אשר כולל את שלב רכישת חומרי הבנייה, המשא ומתן מול קבלני משנה ובעלי מקצוע, פיקוח על התחלות הבנייה, הכשרת הקרקע לבנייה ועוד.

לאחר מכן על מפקח הבניה לפקח על כלל העבודות השוטפות שמתבצעות בפרויקט, החל מעבודות הראשוניות ביותר על שלד המבנה ועד לעבודות הגמר הקטנות ביותר. פיקוח בניה על כל העבודות הללו דורש ממפקח בניה לנהל את קבלני המשנה לעבודה יעילה יותר, לדאוג לשמירה על עלויות הפרויקט ביחס לתקציב הנקבע, לאתר ליקויי בניה בהקדם האפשרי, לקחת החלטות מקצועיות מהירות להתמודדות עם מכשולים ותקלות במהלך הפרויקט ובשורה התחתונה לעמוד בדרישות בעל הפרויקט בצורה הטובה ביותר.