כיום כל אחד חושב שהוא יזם ונכנס לתהליך בנייה מבלי לדעת דברים בסיסיים בבניה. גישה זו גורמת להוצאות כספיות רבות ולעוגמת נפש במהלך הפרויקט ולאחריו. כאשר שאלנו מפקח בניה בצפון לגבי הנושאים החשובים ביותר שהלקוח צריך לדעת לפני שהוא בכלל ניגש לבניית בית, קיבלנו את הדגשים הבאים:

ראשית, יש להכיר בכך שבכל תהליך בנייה קיימים ליקויים. חלק מהליקויים ניתן לקחת בפרופורציה וחלקם ממש חמורים עד כדי כך שנדרש לעצור את העבודה ולתקן את הליקוי לפני שממשיכים בבניה. מפקח בניה מנוסה תמיד יודע לאתר ליקויים כאלה מבעוד מועד בכך שהוא מקפיד על שיטות עבודה נכונות ושימוש נכון בחומרים. למרות זאת, מפקח בניה אינו רואה הכל וייתכן מצב בו מתגלים ליקויים במהלך הבניה. במקרה כזה, יש להבין את מהות הליקוי ולבדוק אם ניתן להמשיך בבניה ולתקנו במקביל או בשלב מאוחר יותר או שצריך לתקנו באופן מיידי. ההכרה בכך שכל תהליך בניה מלווה בליקויים הנה חשובה והרבה לקוחות לא מבינים אותה בתחילת העבודה.

שנית, מפקח בניה טוב, אמור להיכנס לנעליו של בעל הדירה ולחשוב, מה הוא היה עושה או משנה בתהליך? הכוונה היא, שעל מפקח הבניה, כמו אותו מפקח בניה בצפון שקיבלנו ממנו את הדגשים, לשדר רמה גבוהה של אכפתיות ומעורבות בתהליך. אם, בשיחה עם מפקח הבניה אתם מרגישים שהוא לא אתכם ולא מבין את התהליך לעומק, כנראה שגם במהלך הבניה הוא לא ילווה אתכם כפי הנדרש. בהיבט זה היינו אומרים שצריכה להיות כימיה עם המפקח לפני שבוחרים להעסיקו.

דבר נוסף שחשוב להדגיש הוא שהשפע בה משתמשים בעלי המקצוע לרבות מפקח הבניה היא שפה מקצועית ולקוח פרטי שפונה בית לא יכול תמיד להבין את השפה, לכן, מפקח בניה טוב משמש כמתורגמן לאותו לקוח ומסביר לו בשפה פשוטה את תכוניות הבניה, מגשר בינו לבין בעלי המקצוע השונים, מצביע לו על ליקויי הבנייה ומסביר בפשטות אם וכיצד נדרש לתקנם מבלי להשפיע על קצב העבודה ועוד.

ולסיום, דגש חשבו שקיבלנו מהמפקח הוא שבסיום הפרויקט, יש לוודא שתקבלו "תיק מתקן". זו מעין חוברת הסבר על תפעול הבית. למשל מה לעשות במקרה של הצפה? איך להתנהג במקרה של הפסקת חשמל? היכן נמצא ארון החשמל והאם גל המפסקים מסומנים לצורך תיקון בתקלה? כלומר, ניתן להיעזר במפקח הבניה שהיה מעורב בתהליך הבניה על מנת לקבל מידע והסברים על הבית החדש.

פיקוח בניה הינו תהליך הכרחי וחשוב בבניית בית שכמעט ולא ניתן לוותר עליו, במיוחד אם המקצוע שלך ורמת ההבנה שלך לא מתחום הבניה. בהצלחה.