לבנות בית פרטי בישראל הוא ללא ספק אתגר מאוד גדול לקחת על עצמנו, ויש אשר יגידו גדול מדי לכל מי שאין לו את ההכשרה והניסיון בתחום הבנייה. אין אנו יכולים לקחת על עצמנו בלבד ניהול פרויקט מורכב של בניית בית פרטי, במיוחד כאשר מדובר בנכס שאנו מתכנים לגור בו בעתיד. לכן, אנו חייבים להעסיק בעל מקצוע שיבצע פיקוח בניה בצפון על כל שלבי התכנון והבניה של הפרויקט.

אותו בעל מקצוע הוא מפקח בניה בצפון, אשר ייצג אותנו לכל אורך שלבי הפרויקט ויבטיח שכל שלב בפרויקט בניית הבית הפרטי שלנו יעמוד בסטנדרטים המקצועיים הגבוהים ביותר. פיקוח בניה המותאם לפרויקטים של בניית בית פרטי נועד על מנת להבטיח בחירה נכונה של הקרקע לבניה, תכנון נכון של אדריכל הפרויקט, רכישה יעילה של חומרי הבניין, עבודה מקצועית של קבלני המשנה וטיפול מקצועי בצרכים הביורוקרטים של הפרויקט.

פיקוח הבניה בשלב בחירת הקרקע

כל בניית בית פרטי מתחיל בכלל מהרכישה של הקרקע, כאשר רכישה עצמאית של קרקע זולה יותר בממוצע מקרקע של בית פרטי הנרכש מקבלן והיא אחת הדרכים לחסוך בעלות הכוללת של הבית. חשוב להפנים שלא כל קרקע הנמכרת היום בישראל הנה קרקע באיכות גבוהה לבניה, ולא כל קרקע תתאים לכל סוג פרויקט בניה פרטית.

חשוב שיהיה לצדכם מפקח בניה מנוסה בהערכת קרקעות לבניה, אשר יציג לכם את היתרונות והחסרונות של כל קרקע פוטנציאלית לרכישה ויעזור לכם לקחת את ההחלטה הטובה ביותר לפרויקט בניית הבית שלכם.

ליווי של מפקח בניה במהלך גיבוש התכנית האדריכלית

לאחר שנרכשה הקרקע לבניה פונים לגיבוש התכניות האדריכליות של הפרויקט. אף פרויקט בניית בית פרטי לא יכול להתחיל לרקום עור וגידים בלי תכנית אדריכלית מקצועית ומסודרת. מטרת התכניות האדריכליות הנן להגדיר תוואי דרך לבניה בפרויקט, או לכל הפחות מפרט מקצועי מקיף. פיקוח בניה פרטית בשלב זה תורמת לנו, בעלי הפרויקט, בשני מישורים. ראשית, מפקח בניה בצפון עוזר לפרש את החזון שלנו לדרישות המקצועיות של התכניות האדריכליות. שנית, הוא מעניק לנו חוות דעת מקצועית נוספת במהלך הגדרת התכניות האדריכליות. הרבה מהתרומה של פיקוח בניה בצפון על פרויקט בניה עצמאית מתבצע גם בהכנה לבניה עצמה ולא רק בבניה בפועל.

פיקוח על עבודות הבניה בפרויקט

למרות שציינו שחלק גדול מהתרומה של פיקוח בניה בצפון מתבצע בשלבי ההכנה של פרויקט הבניה, עדיין הסיבה המרכזית שבגללה מעסיקים מפקח בניה הוא לניהול ופיקוח על עבודות הבניה עצמן. מפקח הבניה ינהל את שלל הגורמים המקצועיים הנוגעים לבניה בפרויקט, החל מקבלן הבניה הראשי ועד לבעלי המקצוע המבצעים עבודות בניה קטנות, במטרה להבטיח איכות בניה גבוהה ככל הניתן בפרויקט ובו זמנית למנוע עיכובים ועלויות בניה מיותרות.

פיקוח בניה יעיל בשלב זה תורם הכי הרבה למטרות העל של הפרויקט מכל שלב אחר בפרויקט הבניה, הן מהצד המקצועי והן מהצד הניהולי.

פיקוח בניה בשלבי הגמר ואיתור ליקויי בניה

עם סיום עבודות הבניה המרכזיות, הבנייה המלאה של שלד הבית, מתבצעות עבודות הגמר העיצוביות האחרונות. מדובר על עבודות גמר כגון התקנת חלונות, חיפוי פנימי, התקנת קירות גבס, התקנת ארונות מטבח וכו'. מפקח בניה בשלב זה גם מנהל את ביצוע עבודות הגמר השונות וגם מנצל את הזדמנות לבצע איתור של ליקויי בניה בנכס. במידה ומתגלים ליקויי בניה בשלב זה, יהיה הרבה יותר נוח ופשוט לטפל בהם מבלי להוסיף עלויות תיקון משמעותיות לפרויקט. פיקוח בניה בצפון הכרחי בשלב זה על מנת לשמור על תקציב עלויות הבניה נמוך ככל הניתן ולמנוע סכנות בטיחותיות עקב כשלים בבניה בעתיד.