סגנון הבניה הדו משפחתי תופס תאוצה באזורי הצפון, לרבות ביישובים החדשים בהם מתקיימת בנייה מסיבית להתמודדות עם מעבר חיובי של תושבים. ערים מתפתחות בצפון כגון יוקנעם, טירת כרמל ונשר בוחרים לתת דגש יותר על מבנים דו משפחתיים מאשר בתים פרטיים על מנת להשיג בנייה צפופה יותר. אך עם זאת אותן ערים מודעות לכך שבנייה של מבנה דו משפחתי, בין אם היא מתבצעת על ידי קבלן או בין אם היא מתבצעת על ידי אדם פרטי, חייבת לקבל ליווי של מפקח בניה בצפון.

מה זה בכלל מבנה דו משפחתי?

מבנה דו משפחתי הוא מבנה של שני בתים החולקים קיר משותף והגינות חופפות אחת לשנייה. הבנייה עצמה משותפת ושלד המבנה נבנה בהתחשב בבנייה הכוללת. היתרון הגדול ביותר של בניית מבנה דו משפחתי הוא האפשרות להשיג שני מבנים על קרקע קטנה יותר, זאת מכיוון שחלוקת הקיר המשותף בין שני הנכסים מאפשרת בניה קרובה בשטח פנים קרקע קטן יותר. זאת הסיבה למה הרבה ערים אשר רוצות לשמור על ייחודיות הבנייה הפרטית אך בו זמנית רוצות לנצל יותר קרקע מאשרות יותר בניה של מבנים דו משפחתיים.

למה צריך מפקח בניה במהלך בניה של בית דו משפחתי?

יש מגוון רחב של סיבות למה פרויקט בנייה של דו משפחתי חייב להיות מנוהל על ידי מפקח בניה בצפון, החל מהחשיבות הבסיסית של מרכיב פיקוח הבניה כמו בכל פרויקט בניה פרטית ועד למורכבות הייחודית של בניית מבנה דו משפחתי.

ראשית, כל פרויקט בניה פרטית שמתבצע בצפון חייב להתבצע תחת פיקוח בניה בצפון, זאת מכיוון שלבעל הפרויקט הפרטי אין את הידע והניסיון בתחום הבניה בכדי לנהל פרויקט של בניית מבנה דו משפחתי. לשם כך יש מפקחי בניה בצפון אשר מנהלים עבור לקוחות פרטיים את כלל הפרויקט, החל מהעסקת הקבלנים המבצעים ועד לפיקוח כולל על איכות הביצוע בפרויקט.

שנית, הייחודיות של מבנה דו משפחתי מצריכה את תשומת הלב של בעל מקצוע בפיקוח בניה על עבודות בניית השלד. מבנה שהוא דו משפחתי הוא מבנה מסיבי שיושב על שלד הבנוי לבנייה של מבנים פרטיים, ולא על שלד בעל יסודות עמוקים בקרקע כמו בבניה של בניין מגורים רבי קומות או מבנה מסחרי גדול. לכן בניה לא איכותית של שלד המבנה הדו משפחתי תייצר לחץ מסיבי על השלד עם השנים, ותייצר ליקויי בניה ושקיעה של המבנה. על מנת למנוע מצבים שכאלו, חשוב להעסיק מפקח בניה מקצועי ובעל ניסיון שייפקח על עבודות הבניה עצמן וידאג לכך שהשלד של המבנה הדו משפחתי נבנה כשורה.

בהמשך לכך, גם מבחינה כלכלית שווה לבעל הפרויקט להעסיק מפקח בניה בצפון. העסקה של מפקח בניה בצפון, שמוערכת לרוב עד 9% מסך עלות הפרויקט, תמיד מחזירה את ההשקעה. מפקח בניה מנהל את כל הפרויקט גם מהצד הכלכלי, כלומר מנהל את קבלני המשנה ורכישת החומרים תחת תקציב שנקבע מראש. עוד בזאת, פיקוח בניה דואג לבניה נכונה של כל המבנה, לרבות השלד עצמו, ומונע היווצרות של ליקויי בניה בעתיד. מניעה של ליקויי בניה חוסכים עלויות טיפולים ושיפוצים משמעותיות לאורך השנים של המבנה, ובעצם בניה נכונה של המבנה תחת פיקוח בניה חוסכת לבעל הפרויקט מאות אלפי שקלים על שיפוצים בעתיד.

בשורה התחתונה, כאשר אתם מעסיקים מפקח בניה לניהול פרויקט המבנה הדו משפחתי שלכם יש לכם פחות כאב ראש להתעסק איתו ופחות בעיות ועיכובים במהלך הבניה של הפרויקט. אל תנסו לנהל פרויקט בניה דו משפחתי אם אין לכם את הידע המקצועי לעשות זאת, העסיקו מפקח בניה בצפון.