אחריותו של מפקח בניה היא לבדוק את הנכס הכי גדול שלך, שהוא בעצם הבית, ולהצביע על כל נושא או ליקוי שמסכן או לא עומד בסטנדרטים שהוא מכיר ונדרש לעבוד על פיהם. לכן, קיימת סדרת בדיקות של מפקח בנייה שיש עליו לבצע בבדיקת בית חדש, בין אם מדובר בבנייה פרטים, בניית דו משפחתי ובעצם כל נכס באשר הוא.

המטרה של בדיקות אלה היא להציג ללקוח תמונה טובה יותר על איכות הבניה ולנתח את עבודת הקבלן. יש לציין כי בדיקות של מפקח בניה אינן מסתכמות ברשימה שאנחנו מציינים פה, אך רשימה זו נלקחה מרשימה של מפקח בניה בצפון ואנו מאמינים כי הן בהחלט מהוות חלק חשוב מכל בדיקה.

על אף שייתכנו שינויים בין אזורים שונים בארץ, למשל בבניה פרטית בצפון ייתכן ויבוצעו בדיקות מעט שונות מבניה פרטית באזורים אחרים בארץ, אך שינויים אלה מינוריים ואין לייחס להם חשיבות גבוהה.

  1. שלד המבנה – תחילתה של כל בניה (לאחר היסודות כמובן) היא בניית השלד. למפקח הבנייה תפקיד מרכזי בבדיקת השלד ובהתאמתו לתוכניות הבניה. למשל בבניית דו משפחתי, ייתכן שהשלד נבנה רק עבור יחידה אחת (ובהמשך תבוצע השלמה לבית השני) ולכן על מפקח הבניה לוודא שהקיר המשותף עומד בדרישות השלד על מנת להימנע מהצורך בבניית קיר נוסף בעת בנית הבית השני. באזור הצפון, ישנם הרבה בתים דו משפחתיים שמאופיינים בכך שצד אחד של הדו נבנה בהתחלה ולאחר מספר שנים בונים את החלק השני (הסיבה נעוצה בכך שבניה פרטית לא מחייבת שכולם יבנו באותו הזמן ולכן לעיתים קרובות מוכרים רק 400 מטר מתוך 800 להשלמת הבניה).
  1. גג המבנה – מספר מפקחי בניה בצפון העידו על תקלות שהתגלו בגגות הבתים, בעיקר על גגות הרעפים. תקלות אלה קשורות בקונסטרוקציה לא טובה של הגג, או רעפים שלא יושבים טוב ועלולים לגרום לכניסת מים לגג. גם נושא הניקוז צריך להיבדק ע"י מפקח הבניה, במיוחד באזור הצפון המאופיין בממטרים רבים. מפקח בניה בצפון צריך לתת דגש מיוחד לנושא זה ולראות שניקוז הגג בוצע כנדרש.
  1. שטחי הרחצה – בזמן הבניה על מפקח הבניה לוודא שאיטום הרצפה מבוצע כראוי, וזאת על מנת למנוע נזילות בקומה התחתונה (כשמדובר בבית דו משפחתי לרוב יהיו שתי קומות או יותר ולכן נושא האיטום הוא מאוד חשוב. עוד נושא שעל מפקח הבניה לשים לב אליו הוא אביזרי הקצה בחדרי הרחצה – הכיור, הברזים, האמבטיה, האסלה – כל אלה צריכים להיות מותקנים כראוי על מנת להבטיח פעולה טובה ובלאי נמוך לאורך זמן.
  1. חשמל – באופן עקרוני, תשתית החשמל מבוצעת בעת בניית הבית, ולא נוגעים בה לאורך שנים רבות. לכן יש לבצע תשתית זו כראוי ולוודא שתהיה מחומרים איכותיים ושתתאים לגידול בצריכת החשמל לשנים רבות קדימה (אחרת יהיה צורך בשינוי התשתית). על מפקח הבניה לוודא שהתקנת התשתית עומדת בדרישות חוק החשמל ושהיא אכן מתאימה לדרישות המבנה ולצריכת החשמל בו. לדוגמא, ממקרה שסיפר לנו מפקח בניה בצפון, במסגרת לקחים ומסקנות בתחום הפיקוח של בניה פרטית, בתוכניות הבניה תוכננו כיריים מסוג "אינדוקציה" במטבח, אשר דורשות הכנה תלת פאזית. בפועל, בבדיקה שערך מפקח הבניה נמצא כי התשתית שהוכנה עבור הכירים הייתה מסוג חד פאזי ולא התאימה ולכן, מפקח הבניה התריע על הנושא. ללא תיקון הליקוי בשלב הבנייה, היה צורך לפרק את המטבח, בכדי להגיע לתשתית המתאימה, לחצוב בקיר, להחליף את התשתית מארון החשמל… עבדותו של מפקח הבניה מנעה זאת וחסכה כסף רב.
  1. תשתית האינסטלציה – כמו בנושא החשמל, גם תשתית האינסטלציה הינה קריטית ועל מפקח הבניה לבדוק שהיא מבוצעת עם החומרים האיכותיים ביותר, על פי התקן הנדרש, שצנרת הניקוז מונחת בשיפועים המתאימים ועוד.
  1. עבודות הגמר בקירות החיצוניים של הבית – אם תעברו על רחובות בצפון הארץ, באזור יוקנעם, עמק יזרעאל והסביבה, תראו בתים בני 10 שנים, לרוב דו משפחתיים, שיש להם סימני סדקים רבים. שיטה אחת להסתיר זאת היא ע"י ציפוי המבנה באבנים ירושלמיות אבל גם אם משאירים את הבית ברמת הטיח והצבע, יש דרכים שונות להימנע מסדקים אלה הנובעים מתזוזה של המבנה. אלה אינם סדקים בשלד אלה רק בטיח. עם עבודה נכונה בטיח ניתן לצמצם הופעות סדקים אלה, המעניקים לבית מראה מיושן ולא אסטטי.

לסיכום, בין אם מדובר בבניית בית פרטי או בניית דו משפחתי, יש לשכור מפקח בניה שיבצע בדיקה יסודית של תהליך הבניה על מנת שאנו נקבל תמונה אמתית של הנכס ונדע לגבי ליקויים קיימים ונפעל לתקנם.